Dunav i Sava bez „parkinga” za barže
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: RAZNO
- Published on Thursday, 20 May 2010 11:20
- Hits: 2570
U Srbiji postoje međunarodni putevi duž kojih gotovo da nema parkinga za teretnjake. Zato im je dozvoljeno da se odmore gde god požele, pod uslovom da se parkiraju uz ivicu puta i da ne dremaju pod mostovima |
Ti međunarodni putevi su – Dunav i Sava. Osim u nekoliko luka, od kojih je beogradska već izvesno vreme prestala da prima većinu tereta, barže nemaju sidrišta kao međustanice na proputovanju, tako da mogu da budu ostavljene na svakom mestu van vodenog koridora određene širine, koji predstavlja plovni put, pod uslovom da se, naravno, ne zavlače pod mostove.
Nedostatak sidrišta nije pitanje udobnosti putovanja, već pitanje bezbednosti tereta i rečnog saobraćaja. U propisnom „stovarištu na vodi” postojale bi i jake bove koje bi onemogućavale da se barže otkače i naprave ršum, kao i čuvarska služba koja bi pazila da barže ne budu previše blizu jedna drugoj, kakav je sada često slučaj, a što uvećava štetu kada se „otrgnu s lanca”. Čuvari bi takođe sprečavali lopove i trgovce na crno, koji su se inače namnožili na Dunavu, da odnose delove tereta.
Sve pompezne najave velikih ulaganja u dunavski koridor znače samo da je infrastruktura rečnih puteva zastarela, ili da je uopšte nema. Upućeni u ovu temu kažu da je i lučka oprema u jadnom stanju, ali to je posebna priča. I van luka bi morali da se nalaze pristani, gde se roba pretovaruje, a zatim i sidrišta, kao skladišta za teret, pogotovo onaj opasni.
Sa svoje strane, država niti ima novca za postavljanje sidrišta, niti je za njih odredila lokacije, uprkos često ponavljanim prognozama da ćerečni promet biti znatno povećan u narednim godinama.
– Pristani su više privatno ekonomsko pitanje koje je na brodarima i njihovoj finansijskoj snazi. Sidrištima bi, međutim, morala da se pozabavi država. U najmanju ruku, ako se i odlučimo za neku vrstu partnerstva sa privatnicima u njihovom postavljanju i opremanju, država bi trebalo da za sidrišta odredi adekvatna mesta u skladu sa hidrometeorološkim uslovima – kaže „Politikin” sagovornik iz jedne od državnih institucija koje se staraju o rekama, inače dugogodišnji kapetan.
Brodari se oslanjaju na nekoliko privatnih sidrišta koja su, uz nadoknadu, otvorena i za ostale korisnike, ali njih opet nema dovoljno, niti imaju kapacitet za prijem većeg broja plovila. U njima nema ni čuvara, tako da brodari moraju da ostavljaju svoje ljude da paze kako tovar ne bi nestao.
– Zbog toga ceo konvoj moramo da zadržavamo da bismo bdeli nad samo jednom baržom koja treba da ostane. U Smederevu stalno držimo svoj brod, jer tamo se najviše krade. Ni lučke službe nisu od pomoći. Predamo im dokumenta s podacima o tovaru, ali je to čista formalnost, jer oni ne proveravaju šta je zaista dospelo do njih i da li je nešto usput ukradeno, ili je nestalo u „crnoj” trgovini pojedinih članova posade sa švercerima i preprodavcima. Zato vlasnik broda ne može da prati trag svoje robe, a dužan je da plati ako isporuči manje nego što mu je naručeno – objašnjava jedan od iskusnih brodara iz inostrane firme.
Resorno Ministarstvo infrastrukture za sada je samo odobrilo projekat „Naftahema” za sidrište na 1164. kilometru Dunava. Još jedna firma radi na projektnoj dokumentaciji za sidrište na Savi. O tome da li je iko zainteresovan da postavi sidrišta van Beograda, u ministarstvu ne znaju ništa.
– Nedostatak putne infrastrukture je razlog što su nas stranci zaobišli i brodove usmerili na plovne puteve okolnih zemalja. I teretne i putničke, pošto ni za turiste nemamo dobro raspoređene pristane gde bi mogli da se iskrcaju, kao ni turističke sadržaje na obali koji bi ih zadržali. O teretnim pristanima bolje i da ne govorimo. U mnogima je oprema zastarela, pontoni su prepotopski i skrpljeni od starih objekata, ljudi se ne osećaju sigurno da tu privedu brod. Norma brzine utovara i istovara je katastrofalno niska. Da se manje zadržavamo, i manje pristana bi bilo potrebno – navodi sagovornik koji je na visokoj poziciji u jednom od većih brodarskih preduzeća.
Izvor: www.politika.rs