Moja Lađa

sajt u test verziji!

Wed01152025

Last update05:30:53 PM

Na dnu Dunava i turska galija iz 15. veka

Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...

 

Da li ste se nekada zapitali koje sve tajne kriju korita Save i Dunava, o kakvim brodolomima mogu da svedoče, kakvo nasleđe i čijih civilizacija one čuvaju? Samo deo odgovora na ova pitanja otkriva mapa udruženja „Akva et arheologija“ koja je nedavno izrađena na osnovu starih zapisa, fotografija i priča alasa.

 

Najstarije potopljene lađe za koje postoje istorijski podaci su turski brodovi koji su stradali za vreme opsade Beograda sredinom 15. veka. Poznato je i to da se ostaci tri turske galije uništene u toku osmanlijskog napada 1456. godine i dalje nalaze na dnu Dunava kod Zemuna. Ipak, ne može se sa sigurnošću tvrditi da na dnu nema plovila koja su nastala i mnogo pre 15. veka.

- Istorijsko istraživanje potopljenih brodova nikada nije rađeno, a poznato je da se Beograd pominje kao veliki brodogradilišni centar i da je grad za koji je vođeno možda i najviše bitaka u istoriji. Stoga je teško i zamisliti koliko je sve brodova kroz istoriju završilo na rečnom dnu Save i Dunava, koju kulturnu baštinu ona čuvaju, ali i gde se njihovi ostaci tačno nalaze - kaže arheolog Gordana Karović, predsednica udruženja „Akva et arheologija” koje je izradilo mapu pod nazivom „Potopljeni brodovi beogradskog akvatorijuma” na kojoj su ucrtani i oni brodovi koji su vremenom izvađeni.

Najviše lađa, na osnovu poznatih podataka, stradalo je u blizini Zemuna, na Ušću i oko Ade Ciganlije.

Prema kazivanju alasa usled provale leda u Čukaričkom rukavcu samo marta 1929. godine „podavljeno je“ ili oštećeno čak 112 plovila i dva kupatila, a led je nosio oštećeni parobrod „Zemun“ sve do ušća Save u Dunav gde je konačno i potonuo.

- O potopljenim plovilima za sada znamo samo iz istorijske građe, a problem je što se i mnogi arhivski podaci razlikuju. Jedino precizne podatke pronalazimo u sudskim spisima u kojima preduzetnici traže odštetu od države, a ubedljivo najveći broj podataka dostupan je tek iz perioda Prvog i Drugog svetskog rata kada su stradale kompletne rečne flote naše zemlje - objašnjava Karović.

Prema rečima sagovornice mapa je „samo prvi poduhvat u okviru projekta „U potrazi za šajkom“ čiji je cilj izrada nacionalnog registra potopljenih istorijskih plovnih objekata“.
- Izrada ovakvog registra segment je i našeg dugoročnog plana da Srbija ratifikuje Uneskovu konvenciju o zaštiti podvodne kulturne baštine. Podvodna arheologija u Srbiji je u začetku i naš zadatak je da radimo na daljem istraživanju, zaštiti i prezentaciji podvodne baštine. U tome nam najviše pomaže Javno preduzeće „Plovput“, kao i UK „Parobrod“. Ideja je da uradimo i knjigu i dokumentarni film - objašnjava Karović i napominje da se olupine koje se nalaze na dnu i ne ometaju plovidbu neće vaditi, osim ako se ne organizuje veliko čišćenje reka.

Udruženja „Akva et arheologija” izradilo je mapu pod nazivom „Potopljeni brodovi beogradskog akvatorijuma”

1. Parobrod „Zemun“ - potonuo marta 1929. godine usled provale leda u Čukaričkom rukavcu. Led je nosio oštećeni brod „Zemun“ sve do ušća Save u Dunav, gde je konačno i potonuo.

2. Nepoznata drvarica - veliki broj drvenih brodova različitih tipova i namene nekada je pretstavljao sastavni deo vizure Beograda. Potopljeni ostaci jednog od njih, za sada neidentifikovanog, nalaze se na ušću Save u Dunav.

3. Turska galija - izvori navode da su tokom opsade Beograda 1456. godine potopljene tri turske galije čiji se pojedini ostaci i danas nalaze u sedimentima rečnog dna u akvatorijumu Zemuna.

4. Brod Nićifora Žigića - u leto 1792. godine, žitom natovareni brod novosadskog trgovca Žigića, pretrpeo je brodolom i potonuo na ušću Save u Dunav.

5. „Vulkan“ – ovaj parni tegljač potopljen je u blizini današnjeg Pančevačkog mosta oktobra 1918. godine. Na njegove ostatke 1927. godine nailazi putnički brod „Štrosmajer“ i tone. Delovi „Vulkana“ su verovatno još uvek u koritu reke.

6. „Sip“ - brod od armiranog betona, „podavljan“ ove godine na Savskom pristaništu gde se i sada nalazi. Ovakvi brodovi proizvodili su se za vreme Drugog svetskog rata, a do današnjih dana sačuvano je svega tri u svetu.

7. Brodovi Demeta Dursa - iz arhivske građe nam je poznat događaj u kome su Turci kod Bežanijske kose 1798. godine potopili pet brodova trgovca Demeta Dursa.

8. Šlep „DRP 35706“ - na dnu Savskog jezera i danas se nalaze ostaci zatvorenog šlepa koji su, kao i veliki broj drugih plovnih objekata u Beogradu, potopile nemačke trupe 18. oktobra 1944. godine.

9. „Kosovo“ - parni tegljač koji je do Drugog svetskog rata nosio ime „Jug Bogdan“, već skoro dve decenije leži podavljen na novobeogradskoj obali Save. Od fizičkog uništenja koje mu je već nekoliko puta pretilo, čuvaju ga građani.

10. „Otadžbina“ - ovaj parni putnički brod je 1. septembra 1944. godine kod Umke naišao na minu i potonuo zajedno sa šlepom „Nišava“ koji se i danas nalazi na mestu potapanja. U ovoj nesreći stradalo je oko 70 putnika i jedan član posade.

11. „Kostolac XIV“ - otvoreni šlep koji je 23. oktobra 1944. godine naišao na minu i potonuo kod Bele stene. U ovoj nesreći poginuo je i general Ivan Milutinović.

12. Brod Nikole Petrovića - brod ovog novosadskog trgovca potonuo je na ušću Tamiša 1861. godine. Raznesen dejstvom srpske obalske artiljerije, 1914. godine na istom mestu tone austrijski patrolni čamac.

13. „Smederevo“ - naišavši na minu u oktobru 1944. godine, parni putnički brod „Smederevo“ tone zajedno sa motornim čamcem „Rade“ i senkerima koji su činili deo plovidbenog sastava.

14. „Belgrad“ - u martu 1915. godine srpska artiljerija je kod Ritopeka potopila parni teretni brod iz 1900. godine „Belgrad“ koji se i danas nalazi na mestu potapanja.

15. Turska šajka - na ušću Mokroluškog potoka srpski ustanici su 20. maja 1806. godine potopili šajku na kojoj se u tom trenutku nalazilo 100 turskih vojnika.

 

Izvor: www.blic.rs