Спасили смо 25 „скакача“ са мостова
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: RAZNO
- Published on Friday, 07 January 2011 15:39
- Hits: 3959
Припадници речне полиције учествују и у сузбијању кријумчарења и других криминалних радњи на Сави и Дунаву, заштити живота грађана и имовине, извлачењу лешева из воде и пружању помоћи приликом бродских несрећа како би се очувала безбедност на води. Командир Полицијске испоставе за безбедност на рекама ПУ за град Београд, Саша Стефановић, каже да грађани углавном не праве јасну разлику између полиције на копну и речне полиције. |
– Организационо припадамо Управи полиције и сви су послови и задаци исти као и за све полицијске службенике у другим полицијским станицама. Значи да све што ради полиција на копну, радимо и ми, само у другим условима и средини. Нама су услови рада много тежи, јер све послове и задатке обављамо на води. На пример, таласи, влажан ваздух, много екстремније температуре током летњег периода, јер изнад ужареног лима нашег глисера има скоро 50 степени. Још када неки предмет упадне у воду, велико је питање хоће ли се наћи, док је на копну то много једноставније – наводи инспектор Стефановић, и додаје да такође постоји велика разлика између дужности речне полиције и лучке капетаније, чије надлежности грађани мешају. Они међусобно сарађују као и са свим осталим министарствима. Заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и градоначелник Београда Драган Ђилас прошле године били су великодушни.
Подсећајући да је полицијски посао тежак, опасан и одговоран, одлучили су да помогну и обезбедили око два милиона евра за опремање полицијске управе, у коју спада и речна полиција. Служба речне полиције са више од 100 људи у патроли располаже са седам возила, три патролна пловила које називају „вукови“, једним савременим чамцем са гуменим облогама који се користи за спасавање, чамцем „командер 18“, скутером и старијим моторним чамцем марке „волво“ намењен обиласку и извиђању, који је у употреби од 1983. године. Полиција покрива 150 км пловног пута и 225 приобаља, а пловила крећу од пристаништа испод Бранковог моста у редовну контролу саобраћаја. Осим сузбијања кријумчарења, једна од најважнијих обавеза речне полиције јесте регулисање воденог саобраћаја на пловним путевима.
До великог броја интервенција долази услед глисирања, које је, због подизања високих таласа, на Сави забрањено од њеног ушћа све до горњег врха Аде Међице. Брза вожња чамаца опасна је за купаче, може да проузрокује и велику штету сплавовима и чамцима у приобаљу, а у најгорем случају да доведе и до њиховог потапања и људских жртава. Понекад се дешава да у обиласку терена полиција наиђе на беживотна тела која морају да извлаче из воде. Таквих случајева је било 14 у последњих годину дана. Инспектор наводи да је санација лешева поприлично тежак посао, у зависности колико је тело старо, и у којој је фази распадања. Изузетно је важно да екипа вађење леша уради на адекватан начин, поготову зато што су другачији услови и средина због протока воде, па је и период распадања тела много бржи него на копну, где је све фиксирано. Постоји јединствен систем за долазак информација, као и код других станица. Све је централизовано и полиција увек реагује кад стигне нека дојава.
– Осим колега из полиције, највише нам помажу рибари и пецароши а, такође, информације добијамо и од пролазника, када угледају нешто сумњиво. На основу тога, сматрам да постоји много већа повезаност речне полиције и грађана. Много су присније везани, у смислу да једни другима помажу и информишу се, а то је и због мањег броја људи, који се зато боље познају – додаје Стефановић.
Најхуманије активности припадника речне полиције су спасавање купача, као и самоубица који скачу са мостова, или угрожених у бродским несрећама. Према Стефановићевим речима, током прошле године његове колеге успеле су да спасу 25 особа које су покушале самоубиство скоком са неког од београдских мостова. Припадници полиције су претходно имали разговоре са психолозима како би их упутили у начин разговора са особама које се спремне на суицидне скокове.
– Постоји мишљење психолога да не треба то превише медијски представљати, управо зато што то може бити иницијална каписла за потенцијалне самоубице. Тада људи подсвесно не желе да се убију, већ да привуку пажњу на себе. Али, желе да буде спашени и да живе, јер се у току спасавања види воља за животом на његовом лицу. Неки од тих скакача имају обичај и да се врате и поново покушавају самоубиство. Спасилачка активност је нешто чиме се сви запослени у речној полицији поносимо. 2006. године смо за спасавање 15 особа добили признање за најхуманије дело. Међутим, нема правила када је реч о суицидним скоковима. Дешава се да и по више од месец дана немамо интервенције, а било је случајева у прошлости да по неколико дана узастопно спасавамо дављенике. Најважније је да имамо правовремену информацију. У могућности смо да за мање од пет минута стигнемо од Бранковог до Панчевачког моста – објашњава Стефановић.
Дуга традиција
Речна полиција је основана 1946. године, под називом 9. станица Народне милиције, а почетком седамдесетих година добила је име 22. станица милиције за речни саобраћај, под командом главног милицијског инспектора Саве Крачуна. Проширене надлежности додељене су јој 1986. године, када је преименована у Станицу милиције за контролу преласка државне границе. Назив Полицијска испостава за безбедност на рекама добила је 2006. године, када је заслужила и признање за најхуманије дело, јер су њени службеници од дављења спасили 15 особа.
Izvor: www.pravda.rs