Gradnja luke od 2013.
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: RAZNO
- Published on Saturday, 26 February 2011 13:49
- Hits: 3118
Luka će se graditi u Slobodnoj zoni u okviru koje je i Carinarnica i koštaće 20 miliona evra. Šabački privrednici robu prevoze skupljim kopnenim putem, umesto da se ona transportuje rekom Savom. |
Procenjuje se da bi godišnji promet robe ovim delom Save bio 1,5 miliona tona, čime bi Šabac postao robno-transportni centar za čitavu zapadnu Srbiju i Semberiju.
Šabački privrednici u prvi plan ističu uštede koje bi ostvarili rečnim saobraćajem.
- Bele limove kupujemo od kompanije „Ju-Es stil" i iz Smedereva nam stižu vozom, a jeftinije i lakše bi bilo rečnim saobraćajem. Kada bi Šabac imao luku, „Galeb grup" bi godišnje mogao da uveze i izveze 20.000 tona proizvoda na evropsko tržište, sa uštedom od 20 do 40 evra po toni. Oko gradnje luke trebalo bi da bude organizovan sastanak između šabačkih privrednika i gradskih čelnika kako bismo podelili ideje i objasnili koje su naše potrebe, jer na kraju mi bismo luku najviše i koristili - ističe Radoslav Veselinović, vlasnik kompanije „Galeb grup" iz Šapca.
Ideja o izgradnji luke u Šapcu rodila se pre skoro četiri decenije, a 1993. godine urađena je kompletna dokumentacija za realizaciju projekta. Sve je palo u vodu zbog ratova i krize u državi. Ova priča ponovo je oživela 2002. godine.
- Jedan od strateških projekata Šapca jesu izgradnja i opremanje moderne luke na Savi. Stvorili bismo mogućnost razvoja jeftinog rečnog transporta za privrednike, a privukli bismo i nove investitore - kaže za Press Miloš Milošević, gradonačelnik Šapca.
Za privatizaciju 24 odsto
Idealna lokacija za izgradnju međunarodne luke pronađena je u Slobodnoj zoni, u okviru koje je i Carinarnica. Tu već postoje železnička i drumska infrastruktura, 50 hektara zemljišta, zatvoreni magacinski prostor na 25.000 kvadrata, urađen je akvatorijum, a još 36 hektara ostalo je za izgradnju luke.
Čišćenje korita Save
Jedan od uslova za izgradnju luke u Šapcu jeste dovođenje plovnosti reke Save na nivo iz 1991. godine. Očekuje se da će do 2013. godine korito biti očišćeno od Siska do Beograda, u čemu učestvuju sve države u toku Save. To će koštati 70 miliona evra.
Lokalnoj samoupravi bilo je važno da pronađe model oko vlasništva kako bi se onemogućilo da privatizovanjem luka ode u ruke nekome ko nije zainteresovan da razvija rečni saobraćaj i koji je ne bi koristio u javnom interesu.
- Lokalna samouprava je formirala JP „Luka i transport" u koje je unela simboličan kapital u vidu železničkih koloseka 10 i 11 koji su pripadali holdingu „Zorka". U saradnji sa Agencijom za privatizaciju, koloseci su izuzeti iz „Zorke" i prebačeni u vlasništvo grada. Ovim smo zaštitili koridor od železničke stanice do Slobodne zone. Izvršena je procena tog novoformiranog preduzeća i podeljene su akcije. Onda je JP „Luka i transport" pripojena Slobodnoj zoni, pri čemu je lokalna samouprava postala vlasnik 56 odsto kapitala buduće luke. Kada se na ovaj procenat dodaju akcionari, svega 24 odsto kapitala biće ponuđeno za privatizaciju - objašnjava Nikola Bjelan, generalni direktor „Slobodne zone".
- Luka bi već u prvoj fazi mogla da proradi, da sebe izdržava i da se razvija. Imala bi 200 metara operativne obale, dva krana sa kolosecima i skladišni prostor od 10.000 do 15.000 kvadrata. Očekujemo da prva faza luke počne da se gradi 2013. godine i koštala bi oko deset miliona evra, dok bi za kompletiranje infrastrukture bilo potrebno 20 miliona evra - kaže Nikola Bjelan.
Bjelan: Ušteda i do sedam puta
- Prevoz 1.000 tona tereta od luke Konstanca u Rumuniji do Šapca kamionima košta 60.000 evra. Za ovakav transport potrebno je 40 kamiona nosivosti 25 tona, koji koštaju u povratnoj turi 1.500 evra. Ako bi ista količina tereta bila prevezena baržom, koštala bi svega 14.500 dolara! O ekološkom efektu rečnog saobraćaja ne treba ni govoriti - navodi Nikola Bjelan, generalni direktor Slobodne zone.
Izvor: www.pressonline.rs