„Plava magistrala” potencijal turizma
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: RAZNO
- Published on Tuesday, 19 April 2011 06:38
- Hits: 2685
Dunav je za Novi Sad oduvek imao izuzetan značaj, pa nije ni čudo što dobija nadimak „Plava magistrala”. Upravo zbog toga, dominantan oblik turističke aktivnosti na Dunavu u Novom Sadu predstavlja kruzing. |
On obuhvata plovidbu belim lađama na kojima je obezbeđen smeštaj i ishrana turista sa redovnim stajanjima u većim mestima radi izleta. Na tri pristana u našem gradu prošle godine iskrcalo se najmanje 15.000 turista sa 160 brodova, što je skoro duplo više nego lane. Turistički radnici očekuju da će u narednim godinama biti još više pristajanja brodova.
U „Gradskom zelenilu” , koje upravlja jednim od tri pristana, očekuju da će sklapanjem novih ugovora sa kompanijama koje se bave kruzingom dovesti još više brodova i turista. Prema podacima sa sajta Turističke organizacije Novog Sada, u poslednjih nekoliko godina ustalila se cifra pristajanja, a kako navode na tri pristana bude preko 250 pristajanja turističkih brodova sa preko 35.000 turista godišnje, uz napomenu da je taj trend u stalnom porastu. Ovaj oblik turizma se odlikuje sezonskim karakterom, sa špicem u toku tri najtoplija meseca- jun, juli i avgust. Takođe, još jedna odlika ovog oblika turističkog kretanja je da ima sve odlike turizma trećeg doba i da najveći broj turista pripada ovoj starosnoj kategoriji. Kruzing putovanja na Dunavu u potpunosti organizuju strane turističke agencije, neke od većih i značajnijih agencija su: A&K, Viking river cruises, TUI, Uninjorld, General Tours, CIE Tours. Naš grad se u sklopu ovih turističkih aranžmana nalazi među aranžmanima koji obilaze srednji i donji tok Dunava.
Izuzev ovoga, u Novi Sad, dolazi sve veći broj turista na svojim privatnim jahtama, što ne čudi, s obzirom na sve bolju opremljenost pristaništa i marina za manja plovila u našoj zemlji. Grad se odlikuje velikim pristanišnim kapacitetom za manja plovila, a u 2009. godini pristalo preko 50 jahti, sa značajnom stopom rasta. Inače, u Novom Sadu postoji devet pristana za manje brodove, marina, koje su u potpunosti opremljene za prihvat turista, kao i servisiranje brodova, što podrazumeva snabdevanje gorivom, vodom, strujom i ostalim uslugama. Takođe, ove marine su dobro povezane sa svim delovima grada. Reč je o pristanu Kamenjar, privezište Ribarac, privezište Ribarsko ostrvo, privezište Dunavac, privezište Ribolovac, privezište Liman, privezište Vojvodina, privezište Neoplanta i privezište Danubius. Ono što predstavlja posebnu pogodnost za ovaj oblik turističkog kretanja je velika blizina okolnih mesta u kojima može da se pristane, kao i blizina kanalskog sistema Dunav-Tisa-Dunav koji u mnogome proširuje akvatoriju plovidbe i broj destinacija do kojih može da se dođe brodom.
Krstarenje do Sremskih Karlovaca
Nekada su u Novom Sadu organizovani izleti hidrokrilnim gliserima do Beograda i Đerdapske klisure. Međutim, zbog ekonomske krize i visokih troškova održavanja, ovaj oblik turističkih izleta u gradu više ne postoji. Međutim, turisti u ponudi imaju„krstarenje brodom do Sremskih Karlovaca.
Izvor: www.dnevnik.rs