Moja Lađa

sajt u test verziji!

Wed01222025

Last update05:30:53 PM

Cvetanje reke Tise

Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...

Tiski cvet (Palingenia longicauda) je prastara vrsta insekta. Preci ove vrste nastali su pre oko 200 miliona godina. Jedinke tiskog cveta su najkrupnije jednodnevnice.

Danas je reka Tisa kod Kanjiže jedno od retkih utočišta gde se tiski cvet masovno roji svake godine u periodu od 10. do 25. juna.

Cvetanje reke Tise se odvija sredinom juna i traje petnaestak dana. Dešava se uvek u predvečernjim satima. Tada se na površini Tise na delu sa glinovitim koritom pojavljuju larve mužjaka, iz kojih se za par sekundi izlegu insekti.


Nešto kasnije se pojavljuju i larve ženki, a nakon toga počinje masovni "svadbeni let", posle kojeg mužjaci brzo umiru. Ženke još lete izvesno vreme uzvodno, a zatim se spuštaju na površinu vode i odlažu 6000-7000 sitnih jajašca (koje brzo tonu na dno reke) i umiru.

Iz oplođenih jajašca za dve-tri nedelje se izlegu larve, koje se ukopavaju u glinoviti deo korita reke i tu rastu tri godine.

 

{youtubejw}4lQrp50e5kc{/youtubejw}

 

Prirodni fenomen koji se skoro svake godine, u zavisnosti od temperature vode i vodostaja, odigrava na obalama Tise u okolini vojvođanske varoši Kanjiža i u narodu se naziva „cvetanje reke“.
Nije reč o vodenoj biljci već o insektu, zvanom tiski cvet ili Palngenia longicauda čije parenje predstavlja prirodni fenomen koji se događa celim tokom Tise.
Iako se insekt tiski cvet smatra jednodnevnim, on živi pune tri godine, skoro sve vreme kao larva na glinovitom dnu reke pripremajuci se za samo jednu stvar koju bi trebalo da postigne tokom samo jednog dana – produženje vrste. 

 

{youtubejw}rawRvOhopGw{/youtubejw}