Satelit meri otapanje polova
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: RAZNO
- Published on Tuesday, 09 March 2010 12:37
- Hits: 2166
Evropska svemirska agencija ESA, uskoro će lansirati novi satelit Kriosat 2 koji će precizno meriti topljenje leda na polrnim "kapama" |
Svi već znamo da se led na polovima topi, ali niko ne zna kojom brzinom. Do sada, naučnici su uglavnom merili mesečne varijacije u količini leda.
Međutim, novi evropski satelit Kriosat 2 precizno će meriti promene na polovima, ali i na glečerima i velikim santama leda, koji zajedno pokrivaju 20 odsto planete.
Vođa naučnog tima Kriosata, Dankan Vingam, kaže da će glavni fokus biti na Arktiku i Antarktiku jer polarne kape igraju ključnu ulogu u regulaciji klime na zemlji.
"U suštini, nadamo se da će nam Kriosat dati sliku o tome kako se velike ledene površine menjaju. I antarktički i arktički led doprinose promeni nivoa mora, s tim što led na Arktiku posebno utiče na klimu u Evropi", podseća Vingam.
Kriosat 2 je težak 700 kilograma a opremljen je uređajima proverenim na prethodnim satelitima. Međutim, ovaj satelit poneće jedan specijalni senzor.
"Tu tehniku smo proverili na ranijim, posebno evropskim satelitima ERS i Envisat. Ali ovoga puta imamo i senzor specijalno sagrađen da rešava probleme sa ledom. Kriosat će nam slati potpuno nove podatke iz orbite" - naglašava Vingam za Glas Amerike. Pune tri godine, Kriosat 2 će sa visine od 700 kilometara santimetarskom preciznošću meriti debljinu leda. Doktor Džoni Johansen iz norveškog Ekološkog centra Nansen u Bergenu, kaže da će to omogućiti puno razumevanje promena nivoa mora.
"Još ne znamo tačno zašto nivo mora negde raste, a drugde opada. Za to nam je potrebno da znamo koliko se brzo tope glečeri i ledeni pokrivači. Potrebno nam je da znamo kako se okeani zagrevaju. Ali neće biti lako sastaviti sve to u
punu sliku i tako omogućiti puno razumevanje zašto se nivo mora menja", kaže doktor Johansen. Meteorolozi i okeanografi širom sveta nestrpljivo čekaju
prve podatke sa Kriosata 2 koji bi trebalo da obezbede do sada najveći uvid o tajne jednog od važnih činilaca klimatskih promena.
Izvor: www.blic.rs