SRBIJI NE TREBA 200 MILIONA EVRA!
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: RAZNO
- Published on Tuesday, 27 January 2009 14:00
- Hits: 3338
SRBIJI NE TREBA 200 MILIONA EVRA!
Ruska kompanija planira da u Beloj Crkvi, na ušću kanala DTD u Dunav, izgradi pristanište i proizvodni kompleks. Opštinsko rukovodstvo dve godine nema vremena da razmotri ovaj predlog
Opštinsko rukovodstvo Bele Crkve, jedne od najzaostalijih varošica u Srbiji, duže od dve godine nema vremena da razmotri predlog Evgenija Vasiljeviča Mihaljeva, generalnog direktora ruske kompanije „Karavan" iz Kemerova, da na ušću kanala Dunav-Tisa-Dunav izgradi pristanište vredno 85 miliona evra! Sem toga, planirana je izgradnja i proizvodno-poslovnog kompleksa, a celokupna investicija bi vredela više od 200 miliona evra. Nažalost, u Beloj Crkvi kao da nema zainteresovanih za ovu ideju!??
- Zaista više ne znam šta da kažem, ni vama, ni Rusima iz Kemerova - žali se Vladimir Nikolajevič Kasteljanov, jedan od retkih Rusa zaostalih u Beloj Crkvi, koga je kompanija „Karavan" ovlastila da u njeno ime „mlati praznu slamu" i pokuša da s odgovornima iz opštinskih struktura pronađe zajednički jezik. - U više navrata sam tražio prijem kod bivših predsednika opština, ali me nisu čak ni saslušali. Aktuelni, poslednji predsednik SO Bela Crkva Vladica Maksimović rekao mi je da ga prethodnici o tome nisu obavestili, a kad sam pokušao da ga lično upoznam s celokupnom pričom, prekinuo me je rekavši da nema vremena!?
Šta je to što nikako ne može da zaokupi pažnju opštinske vrhuške? Jednostavno, reč je o zamisli koja bi mogla da reši ne samo problem nezaposlenosti u ovom kraju već bi i celom području dala jednu novu, potpuno drugačiju privrednu perspektivu.
- Rusi bi na ataru Stare Palanke, selu udaljenom desetak kilometara od centra varoši, na samom ušću kanala u Dunav, izgradili trgovačko i putničko pristanište u koje bi uložili 85 miliona evra - kaže Kasteljanov. - Međutim, to bi bila tek prva faza projekta. Rukovodstvo AD „Karavan" iz Kemerova, grada u sibirskoj oblasti, planiralo je da ovde izgradi i kompleks s fabrikama, bolnicama, hotelima, jedan veliki proizvodno-poslovni i turistički centar, što bi ceo kraj „podiglo na noge".
Dunavom do srca Evrope
Valja znati da mnogo toga povezuje Ruse s ovom varošicom. Bela Crkva je jedina u Evropi između dva rata imala ruske kadetske korpuse, škole koje su obrazovale rusku mladež, devojke i mladiće čije su porodice izbegle pred boljševičkim terorom. Ovde se i danas može videti ruska crkva, ali i groblje na kojem leži 1.650 ruskih duša, među kojima je 19 generala, senatora, protojereja i drugih pripadnika nekadašnje carske elite. Izgradnja pristaništa je samo jedan od načina da se Rusi zahvale na nekadašnjem gostoprimstvu, ali svakako ne i jedini razlog za ovakvu poslovnu odluku.
- Rusi su nesumnjivo rukovođeni ekonomskim interesima - kaže naš sagovornik. - Kompanija proizvodi termoizolacione ploče koje su se pokazale izuzetno efikasnim u njihovim sibirskim uslovima pa je razumljivo što se za njih zanima i Evropa. Nažalost, ploče su toliko kabaste da se njihov transport u finalnom stanju ne isplati, ali je zato ideja da se poluproizvodi dovde dopremaju rečnim putem, da se ovde završavaju i da se potom šalju ka unutrašnjosti Evrope. Sem toga, Rusi bi time rešili još jedan problem. Naime, Kemerovo je rečnim kanalima, Volgom i Donom povezano s Crnim morem, a dalje ih put vodi kroz Dardanele ka Egeju i Sredozemlju. Reč je o dalekom, skupom i zaobilaznom putu s paprenim tranzitnim taksama. Na ovaj način bi Dunavom došli do srca Evrope, čime se može objasniti velika zainteresovanost za ovaj projekat.
Rusi su predložili ugovor o zakupu zemljišta na 99 godina, pri čemu su ostavili prazno polje u kojem bi Belocrkvani sami upisali cenu najma po zakupljenom hektaru. Kasteljanov podseća da su mnoge opštine u Srbiji (Kragujevac, Inđija) građevinsko zemljište nudile džabe samo da bi pokrenule investicioni proces. Bela Crkva je, međutim, imala priliku da naplati i samu zemlju. Sem toga, Rusi su obavili i druga potrebna istraživanja, dubinu kanala, putne pravce i druge infrastrukturne uslove, a najviše ih je oduševila struktura nezaposlenih na opštinskom birou rada. Naime, u Beloj Crkvi je najviše nezaposlenih građevinara, rukovaoca mašinama, električara, vozača viljuškara, upravo onog kadra koji bi njima bio najpotrebniji. Reklo bi se da se mnogo toga poklopilo na jednom mestu, ali avaj! Niko nije računao na toliku inferiornost opštinskih vlasti.
Crkva gori, a baba se češlja
- Sve bi se to dalo razumeti da je naša opština na vrhuncu razvoja - kaže nam Nebojša Stanojević, predsednik Pokreta za uspon Bele Crkve. - Ali, nije! Za osam godina nije otvoreno nijedno radno mesto. Sve vreme opštinska rukovodstva se bave sobom, međusobno trguju i sklapaju nemoguće koalicije kojima je jedina svrha goli opstanak na vlasti.
Slično misli i Vojislav Stevanović, magistar arhitekture, osnivač i prvi predsednik Demokratske stranke u Beloj Crkvi, s kojim se aktuelna politička vrhuška brzo razračunala jer je „mnogo talasao".- Bela Crkva nikada u svojoj istoriji nije imala toliko šansi koliko u poslednjih nekoliko godina - kaže Stefanović. - Ulaskom Rumunije u EU, postali smo jedna od opština najbližih Evropskoj uniji, ali smo ujedno i dalje jedna od najzaostalijih varoši u Republici. Na obodu smo Deliblatske peščare, jedine evropske pustinje, imamo jezera, reke, plodne oranice, izvrsnu klimu... Tu je i Dunav koji su veliki strani investitori prepoznali kao veliku šansu.
Po njegovom mišljenju, problem je u tome što se u velike strane investicije niko od opštinskih rukovodioca ne može ugraditi jer to ide nekim drugim linijama. Jedino se time može objasniti njihova potpuna inferiornost, ali i činjenica da su u ogorčenoj borbi za vlast za samo mesec dana promenili čak trojicu predsednika opština!
Logično je pitanje koliko je i sama država upoznata s ovim projektom, s obzirom na to da je reč o investiciji čija vrednost znatno premašuje lokalne okvire.
- Naravno, s celom pričom smo svojevremeno upoznali i tadašnjeg ministra infrastrukture Velju Ilića, ali i aktuelnog ministra za životnu sredinu i prostorno planiranje Olivera Dulića, za koga smo čuli da je poludeo kad je čuo za ovakav javašluk - kaže Vladimir Kasteljanov. - Valjda će sad nešto da se promeni jer Rusima odavno više ništa nije jasno, ali iskreno - sada više nije ni nama samima.
Predsednik opštine: Zemljište ima više vlasnika- Istina je da se posao s Rusima otegao kao „gladna godina", ali je činjenica da imamo i puno problema - kaže za Press nedelje Vladica Maksimović, predsednik SO Bela Crkva. - Najveći problem je svakako podatak da je zemljište za koje su oni zainteresovani samo delimično u vlasništvu opštine, dok nad ostalim delovima gazduju „Vojvodina vode" i privatni vlasnici. Sem toga, moramo konsultovati JP „Đerdap" jer se deo zemljišta naslanja na područje kojim on upravlja.
Međutim, Maksimović ne zna da objasni zašto se za dve godine praktično ništa nije uradilo po ovom pitanju.
- Na ovoj funkciji sam od letos, a šta su radili moji prethodnici, zaista ne znam. S naše strane mogu reći da su razgovori ponovo intenzivirani, da smo s „Vojvodina vodama" načelno dogovorili razmenu zemljišta i da ćemo uskoro imati šta da Rusima odgovorimo. Mislim da će najveći problem biti privatni vlasnici jer se pročulo da je veliki investitor zainteresovan za njihova imanja pa su cene već sada otišle „u nebo".
Država razume i podržava
U kabinetu Olivera Dulića Pressu je potvrđeno da se ministar sreo s predstavnicima ove ruske kompanije.
- Tačno je. Ministar Dulić je upoznat s tim slučajem, razgovarao je s njima. I njihov predlog je kod ministra naišao na razumevanje - kratko nam je rečeno u kabinetu ministra Dulića.