Kupači moraju da brinu sami o sebi
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: RAZNO
- Published on Sunday, 20 June 2010 15:33
- Hits: 2533
Sezona kupanja praktično nije još ni počela, a nažalost, četiri dečaka i jedan mladić izgubili su živote u rekama i jezerima širom Srbije za samo četiri dana, od prošlog četvrtka do nedelje. Zastrašujući podatak poziva na oprez kako posetioce tako i sve zaposlene na kupalištima u gradu. |
Četiri dečaka utopila su se na Dunavu kod Negotina, na Ibru nedaleko od Kraljeva i na Moravi u blizini Batočine, a nažalost ni na jednoj plaži kupanje nisu nadgledale spasilačke službe. Za razliku od većine plaža u Srbiji, u Beogradu uređena kupališta imaju spasioce, međutim, kako kažu nadležni, kupači pre svega moraju sami da brinu o sebi.
- Problem je što se mnogi ne pridržavaju uputstava spasilaca, pa tako plivaju izvan prostora obeleženog bovama, a neretko i preplivaju jezero sa jedne na drugu stranu. Nažalost, mi nemamo način kako da sankcionišemo takve ispade. Dešavalo se čak da roditelji sa malom decom odu skoro na sredinu Ade pa ih naši spasioci na skuterima vraćaju na obalu. Poseban problem predstavlja noćno kupanje jer je vidljivost tada smanjena, a i znatno manje ekipa imamo na terenu - priča Milan Ilić, izvršni direktor JP „Ada Ciganlija“ i dodaje da u udarnom terminu na jezeru dežura 50 spasilaca od čega četvorica na skuterima.
I ove sezone kupanje na Adi Ciganliji, Lidu i na svim otvorenim bazenima nadgledaće spasilačke ekipe, a komunikacija sa kupačima će se i dalje odvijati isključivo uz pomoć pištaljke.
- Neodgovorne plivače upozoravamo sa tri kratka zvižduka, ali se često prave ludi. Uglavnom, trudimo se da ispratimo svakog kupača kada uđe u vodu i već po prvim pokretima znamo kakav je plivač. Ako vidimo da loše pliva više ga nadziremo i upozoravamo da ne prelaze plićak. U slučaju neželjenih situacija dugačkim zviždukom dajemo kolegama znak da je neophodna untervencija - priča jedan od spasioca na Adi Ciganliji.
Na mnogim kupalištima u gradu Hitna pomoć ima mobilne ekipe i zbog toga lekari ove službe mole sugrađane da ne ulaze u vodu tamo gde ne postoji plaža i nema spasilaca.
- Najrizičnije je plivanje u rekama pošto je voda tekuća i podložna brojnim virovima. Zbog toga je bitno kupati se samo na uređenim kupalištima koja su obeležena i na kojima postoje dežurne ekipe spasilaca i lekara. Neophodno je da svaki posetilac plivališta preispita svoje zdravstveno stanje, pogotovo, na početku leta kada je temperatura vode skoro duplo manja u odnosu na temperaturu vazduha. Zato pre svakog ulaska u vodu kupači treba da odu pod tuš kako bi pripremili organizam za kupanje - priča Nada Macura iz Hitne pomoći.
Kako se ponašati na plivalištima Saveti neplivačima Saveti roditeljima |
Izvor: www.blic.rs