Ešerihija koli u Dunavu
Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...
- Details
- Category: ФОТО ПРИЧЕ
- Published on Thursday, 20 August 2009 08:31
- Written by : skipper
- Hits: 4555
Ešerihija koli u Dunavu
tručnjaci Instituta za javno zdravlje su u 51 uzorku dunavske vode analiziranih tokom jula, u čak 30 pronašli mikroorganizme i jedinjenja koja ne odgovaraju drugoj grupi kvaliteta vode, kojoj Dunav pripada duž celog svog sliva. U čak 23 uzorka pronađene su koliformne bakterije, koje najčešće nisu opasne po zdravlje, ali su jasan pokazatelj fekalnog zagađenja. Daleko više zabrinjava podatak da je u ta 23 mikrobiološki zagađena uzorka najčešći izolovani mikroorganizam bila ešerihija koli, bakterija zloglasna zbog dugog lečenja i težini infekcija koje izaziva, bilo da napada organe za varenje i urinarne kanale ili se pojavljuje u vidu zapaljenja pluća ili meningitisa. Ove bakterije pronađene su na svakom analiziranom kupalištu: na Štrandu je bilo zagađeno 14 od 30 uzoraka, a na Bećarcu, Šodrošu, Oficircu i Futogu valjao je samo jedan od pet uzoraka, a u Begečkoj jami nijedan.
- Ešerihija koli, bakterija fekalnog porekla, vrlo je jasno, dospeva u Dunav iz komunalnih otpadnih voda. Za razliku od koliformnih bakterija, ona nije nimalo naivna jer može izazvati različite infekcije. Ne treba uopšte da nas čudi to što ona dospeva u reku, jer ovaj deo sliva Dunava uopšte nema fabriku za preradu otpadnih voda. Nama Štrand i Šodroš zagađuju izlivi postavljeni u Sremskoj Kamenici, ali i više, u Bačkoj Palanci, a Bećarac i Oficirac izlivi duž Petrovaradina, kao i gradski kanalizacioni izliv GC1 - navodi Božo Dalmacija, profesor sa Prirodno-matematičkog fakulteta.
Uz bakterije, Dunav obiluje i suspendovanim materijama, koje su stručnjaci sa Instituta za javno zdravlje pronašli u čak 21 uzorku. One nisu opasne po zdravlje ljudi, ali utiču na izgled i miris reke.
- Čim vidite koliko je Dunav mutan, jasno vam je da su za to odgovorne suspendovane materije koje se spiraju sa naših obala i otpada i dospevaju u reku, doprinoseći izmeni njenih fizičkih karakteristika - objašnjava profesor Dalmacija.
Da kupanje u Dunavu može biti rizično po zdravlje potvrđuju i lekari sa Infektivne klinike, napominjući da su im se javljali pacijenti sa infekcijama za koje se veruje da su ih "zaradili" u reci, ali i pedijatri Doma zdravlja. Prema rečima Slavice Malešević, načelnice pedijatrije, gotovo svakodnevno im dolaze deca sa infekcijama oka, uha, grla, osipom po koži, pa i težim infekcijama.
Bakterija uzročnik upale pluća i infekcija
Ešerihija koli je gram-negativna bakterija, koja naseljava creva čoveka i životinja. Predstavlja deo crevne flore i neophodna je za proces varenja i sinteze nekih supstanci u organizmu, kao što je vitamin K. Ešerihija koli je i indikator zagađenosti voda fekalijama, jer samo jedan čovek dnevno izbaci na trilione njih. Ova bakterija je i jedan od najčešćih uzročnika infekcija kod čoveka, a može izazvati upale pluća, infekcije organa za varenje i urogenitalnog trakta, sepsu, a kod novorođenčadi i meningitis.
|
Prečistač košta 30 miliona evra
Samo kraj Novog Sada u Dunav se iz pet izliva ispusti oko dva kubika otpadnih voda svake sekunde. Gradnju prečistača otpadnih voda su gradske vlasti prošle godine uvrstile u prioritetne investicije, ali ga je znatno usporio manji priliv novca u budžet. U ovom trenutku radi se studija izvodljivosti prečistača, a sama investicija se procenjuje na 30 miliona evra. Projekat bi, najverovatnije, bio izveden u tri faze: rešavanje dva kolektora u samom gradu, odvod otpadnih voda iz njih do buduće fabrike i izgradnja samog postrojenja.