Moja Lađa

sajt u test verziji!

Wed01222025

Last update05:30:53 PM

Za malu elektranu potrebno dozvola kao za Đerdap

Sviđa Vam se vest ? Objavite je na nekim od servisa ispod...

Beograd - Za gradnju male hidroeletrane (MHE) u Srbiji potrebno je oko 30 izvoda, odobrenja, mišljenja, malo manje nego što je trebalo za podizanje Đerdapa, a ne prođe ni desetak dana da neko od funkcionera ne izjavi kako naša zemlja ima veliki potencijal u energetici i kako je otvorena za strane investicije.

Investitori se plaše da otvoreno govore o svojim problemima jer smatraju da bi tako imali još više problema.

"Od početka do kraja gradnje male hidroelektrane prođe oko pet godina. Rešavanje imovinsko-pravnih odnosa može da potraje i dve godine i za to nije kriva administracija, ali bi opštine mogle da urazume vlasnike zemljišta. Dobijanje potrebnih dozvola traje još dve godine i izgradnja oko 11 - 12 meseci. Vađenje svih papira je sizifovski posao i malo mi je mučno da se prisećam svega. Kada vidite političare koji sa osmehom pričaju o investiranju mislite da će sve ići lako, ali vas onda na nekom šalteru dočeka Pera iz administrativnog i ode mast u propast" tvrdi jedan od investitora.

U proteklih nekoliko godina vlada prava pomama za gradnjom MHE, objekata za proizvodnju električne energije sa snagom manjom od deset megavati.

Prema Katastru MHE iz 1987. godine u Srbiji ima 856 lokacija, ukupna raspoloživa snaga je 449 megavati (MW), a moguća proizvodnja 1.590 gigavat-časova (GW/h). Do kraja maja ove godine izdato je 19 dozvola za gradnju, a do sad je u rad pušteno devet.

Nikola Nikolić, iz Energy Saving Group, kaže da je glavni problem u tome što administracija ne izdaje mišljenja i dozvole u zakonom predviđenom roku. On smatra da su naši propisi u dobrom delu usaglašeni sa evropskim, ali da ovu oblast reguliše više od 30 zakona i podzakonskih akata.

"Najveći doprinos bržoj gradnji MHE država bi dala kada bi naterala svoju administraciju da u zakonom predviđenom roku izda potrebna dokumenta. Sada se dešava da investitori čekaju po nekoliko meseci za papire koje bi trebalo da dobiju za 15 do 30 dana", ističe Nikolić.

 

Izvor: www.seebiz.eu